Jak často je vidět nepraktickou nebo nevkusnou vizitku, která možná zaujme na první pohled, ale není reprezentativní, promyšlená a její majitel ji jistě nerozdává s pocitem hrdosti na firmu, pro kterou pracuje? Zkuste si zalistovat vlastním vizitkovníkem a zamyslete se nad tím, komu vizitku připravoval odborník a komu laik. Určitě to poznáte.
Pojďme si laicky popsat, jaká jsou základní pravidla, technická a estetická doporučení pro tvorbu vizitek. Není jich mnoho a nejde o vědu, ale pokud chcete, aby vaše vizitky nekončily v koši, přijdou vám vhod.
Forma a grafické zpracování
- Rozměry by neměly přesáhnout zavedený formát, aby se vešly do standardních vizitkovníků, nejčastěji se používá rozměr 9x5cm, častý je také rozměr 8,5×5,5cm.
- Tvar vizitky může podpořit povědomí o produktu, který nabízíte. Nezapomeňte však na omezení v rozměrech a nesázejte na příliš extravagantní tvary. Serióznost extravagantními tvary většinou nezískáte.
- Orientace vizitky je mnohem častější a také praktičtější na šířku; pokud se však chcete odlišit, vertikální orientace není chybou.
- Materiál vizitky už se dávno neomezuje jen na papír. Setkáváme se s vizitkami plastovými, textilními, dřevěnými, magnetickými aj. Zvolte materiál takový, který dohromady s jeho strukturou a dalšími prvky nejlépe podpoří obraz identity vaší firmy. Gramáž materiálu není striktně dána, na kancelářský papír však zapomeňte. Ideální je gramáž 300g a více. Pamatujte na to, že materiál může ovlivnit dojem z vizitky stejně jako její sdělení.
- Zaměřte se především na přehlednost.
- Barevnost zvolte v souladu s firemním designem; na první pohled by si příjemce měl vizitku spojit s dalšími firemními materiály.
- Texturu pozadí, fotografie, hologramy a další grafické prvky volte hodně uvážlivě. Mohou samozřejmě podpořit blízkost k firemnímu designu, ale vizitka musí zůstat přehledná a jednoduchá.
Obsah
- Všemu vévodí logo a výrazně viditelné jméno. Uvedení akademických titulů záleží na povaze podnikání. V Česku je na vizitkách vídáme častěji než v zahraničí.
- Použijte korporátní písmo a font neměňte na každém řádku.
- Kontaktní informace vložte jen takové, které chcete, aby příjemce v kontaktu s vámi používal.
- Vkládejte jen opravdu důležité informace, které vyjadřují podstatu vašeho podnikání – pokud jste např. společností zabývající se oblastí e-commerce, nejdůležitější kontaktní informací bude jistě www adresa a e-mail, zatímco poštovní adresa může být dokonce nadbytečná.
- Zvažte použití moderních nástrojů jako např. QR kód, pokud očekáváte jejich využití.