Výběr DPH indexu do správného řádku DPH přiznání

1. 6. 2021
Tipy a triky pro informační systém ABRA Gen

Obchoduje vaše firma se specifickým zbožím zejména dováženým ze zahraničí? Pak jistě pracujete s různými sazbami DPH a pro účetní může být někdy obtížné zvolit v ABRA Gen správný index DPH odpovídající konkrétnímu řádku v DPH přiznání. Daňový poradce vám pro konkrétní zboží sice určí správný řádek DPH přiznání, s největší pravděpodobností už ale nebude znát DPH index v ABRA Gen. Ukážeme vám, jak si jednoduše zobrazit řádky základu i řádky DPH přímo u indexů.

Řešení si ukážeme na dokladu Reverse charge, který vystavujete po uložení faktury přijaté (FP).

Po uložení nové FP vám ABRA Gen nabídne vystavit doklad Reverse charge, do kterého předvyplní hlavičku a řádky pro jednotlivé položky, kde chcete uplatnit daň na vstupu.

Obr. 01: DPH indexy k dokladu Reverse chargé.
Obr. 01: DPH indexy k dokladu Reverse charge.

Ve výchozím stavu vidíte jen DPH indexy a textový popis. Nově vývoj přidal do seznamu i příslušný řádek DPH přiznání. Jestliže chcete daný sloupec vidět ihned při otevření číselníku, stačí myší posunout značku na posuvníku nebo klikem na pravou šipku dojet na konec seznamu. Tím se zobrazí požadované sloupce.

Obr. 02: Sloupce s řádky dokladu a řádky DPH.
Obr. 02: Sloupce s řádky dokladu a řádky DPH.

Následně klikněte a podržte levé tlačítko myši v oblasti nadpisu sloupce a posunem myši vlevo přesuňte sloupeček „Řádek základu“ případně i „Řádek DPH“ do levé části seznamu DPH indexů.

ABRA Gen si pak uspořádání bude pro další otevření číselníku pamatovat. Obdobně si můžete pořadí sloupců upravovat v jakékoliv agendě ABRA Gen.

Obr. 03: Přesunutí sloupců.
Obr. 03: Přesunutí sloupců.

Tím máte vedle ABRA DPH indexů, které potřebujete vybrat do dokladu, i sloupce, které vám určí do jakých řádků DPH přiznání se daná položka z dokladu dostane.

Jestliže vám přetahování sloupečků myší nevyhovuje, můžete stejného efektu docílit poklikem pravým tlačítkem myši na popisy sloupců a otevřením Editoru sloupců.

Obr. 04: Spuštění editoru sloupců.
Obr. 04: Spuštění editoru sloupců.

Zde si můžete skrýt nepotřebné sloupečky, upravit pořadí, případně své uspořádání sloupců uložit jako definici. Přeci jenom kdyby z nějakých důvodů došlo během práce se systémem k přeuspořádání sloupců, můžete se rychle vrátit do požadovaného nastavení.

Obr 05: Nastavení zobrazení sloupců.
Obr 05: Nastavení zobrazení sloupců.