Blog

Windows 10 pohledem Macaře

18. 6. 2015
blank

Po článku Macbook pohledem woknaře přichází ne zcela dobrovolné pokračování. Jak se cítí nedobrovolný Mekař po zpětném přechodu na Windows?


Volné pokračování článku Macbook pohledem woknaře.


Můj přechod zpět na Windows byl stejně nedobrovolný jako dřívější přechod na OS X. Začalo to ráno. Když jsem se probudil, nic nenaznačovalo, že by tento den měl být jiný než ostatní. Ale už u snídaně jsem měl tušení, že něco přijde. K zoufalství jsem si pomohl sám – hned u snídaně jsem na sebe zvrhnul hrnek s čajem takovým způsobem, že by mi i McGyver mohl závidět ten fyzikální kousek. Převlékl jsem se a s velkou obezřetností vyrazil do práce pln odhodlání vyřešit všechny úkoly na dnešek naplánované.

Po celkem úspěšném dopoledni, kdy mi šla práce od ruky, jsem na ranní incident s čajem v klíně zcela zapomněl. Došouralo se ke mně odpoledne a znenadání na mě nemile mrknul můj MacBook. Blik a uprostřed práce se z ničeho nic vypnul a já viděl jen černočernou tmu. Že by vypli proud? Nesmysl fungoval by na baterii. Automaticky jsem pomyslel na restart a sáhl po tlačítku Power. Zmáčknu a nic. Podržím ho déle, třeba to pomůže, a hle, obrazovka problikla, ale zase tma…

Vzdal jsem to a začal shánět náhradní notebook. Jeden plonkovej jsem ve firmě našel, ale když jsem zjistil, že heslo nezná nikdo na palubě, došlo na instalaci nových Windows.

A je to tady, instalace Windows 10 už jede a než se naděju, Windows jsou nainstalované. A to včetně všech ovladačů, no to je super! Po kliknutí na start už na mě nevyjela celá metro obrazovka, ale uzpůsobený start, u kterého si mohu nastavit libovolnou velikost.

Aplikace, tedy alespoň ty metro, se dají spouštět v menších oknech uvnitř normální varianty Windows, což je fajn. Celé Windows se dají přepnout do tabletového módu, který je ve všem přizpůsobený pro doteky prsty. Windows 10 působí opravdu kompaktně a při představě že stejný software bude dostupný napříč všemi zařízeními, je tato představa opravdu příjemná.

Ale při přechodu z Maca začínám zjišťovat, že některé typicky macovské věci, už se mi pozitivně zažraly do kůže. Sice nerad, ale musím přiznat, že česká klávesnice je na Macu opravdu efektivnější, mnohem snáze se na ní píšou speciální znaky a je více přímočará. Nebo balíčkovací systém Homebrew je pro mě na Macu výraznou výhodou, ale když jsem trochu zapátral, zjistil jsem, že i pro Windows existuje obdobný nástroj – Chocklatey. Další báječnou věcí, na kterou jsem si zvykl při práci s linuxovými servery nebo např. gitem, je SSH nativně z konzole. Ale protože jsme ve Windows, jak to vypadá, všechno má své řešení. Na klávesové zkratky pro rychlou práci s klávesnice existuje program a SSH podpora by podle oznámení Microsoftu měla přibýt.

Potěšilo mě, že Microsoft přidal více pracovních ploch. Vůbec se tak trochu pochlapil. Především vyzdvihuji multiplatformní použití Win 10 – to bude paráda.

Můj názor?

Pokud se Microsoftu podaří nasadit dobrý obchodní model a přinese všechny slibované funkce a vlastnosti, myslím, že tu máme jasného vítěze na poli operačních systému na dalších mnoho let.

Jak hodnotíte Windows 10 vy?

Napište nám do diskuse pod článkem.


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ