Blog

Zajistí EET spravedlnost v podnikání?

23. 6. 2015
blank

Bude elektronická evidence tržeb (EET) nástrojem práva nebo novou politickou kauzou? Statistický úřad odhaduje, že nevykázané příjmy převyšují v ČR částku 160 mld. ročně, tedy dvojnásobek schodku státního rozpočtu. To je docela dost, že? Myslím, že je čas, aby daně platili všichni a podnikatelé měli rovné podmínky. Přečtěte si zamyšlení jednoho z 2,1 miliónu živnostníků v ČR nad tím, jestli vůbec mohou politici při svých zájmových šarvátkách zprovoznit mechanismus, který povede k vyšší úspěšnosti výběru daní a eliminaci daňových úniků?

Před mnoha lety jsem se těšil na zavedení fiskálních pokladen. Bylo avízované, všichni výrobci informačních systémů se na něj horlivě připravovali, a pak z toho sešlo. Líbil se mi také loterijní systém používaný ve více státech, který motivuje kupující k odběru účtenek, aby měli šanci ve státní loterii vyhrát třeba auto. To je vtipné a geniálně jednoduché. Něco podobného má ve svém programu i elektronická evidence tržeb, která by měla být spuštěna od roku 2016.

Co je elektronická evidence tržeb (EET)

Materiál Ministerstva financí ČR – volně přeloženo – říká, že EET je systém rychlé komunikace mezi podnikateli a finanční správou, po jehož zavedení bude každá hotovostní či karetní tržba obchodníka v okamžiku zaplacení opatřena unikátním kódem a online zaevidována v centrálním datovém uložišti.

Evidovat se budou platby v hotovosti, včetně prostředků představujících peníze (žetony, kupony), platby kartou či jiným elektronickým prostředkem a platby stravenkami či šeky. Případné podvodné jednání obchodníka pak prý bude pro daňovou správu i zákazníka snadno rozpoznatelné.

Idea dobrá, ale

Idea EET je dobrá, ale záleží na tom, co to bude stát. Obávám se toho, aby opět nezvítězily loby silných podnikatelů, jak to známe z kauz mnoha předražených zakázek jako OpenCard nebo Kapsch na dálnicích. Jako občan bych chtěl dopředu vědět: Jak vysoké investice EET potřebuje? Za jak dlouho se investice vrátí? Nebude s tím spojená nějaká monstrózní státní zakázka? Nenapakuje se na tom nějaká skupina podnikatelů, která nyní na pozadí lobuje? A co na to velký bratr? Ohlídáme si ho, aby si on nepřiměřeně nehlídal nás?

Co mě naopak netrápí, i když se to v médiích řeší, jsou technické peripetie. Ano, chápu, že když je v Česku mnohem vyšší počet živnostníků, nelze chorvatský model aplikovat 1:1. Je potřeba jinak dimenzovat infrastrukturu serverové části, je potřeba vymyslet jak se zachovají podnikatelé, kteří zkrátka online být nemohou atd. Ale to jsou technické problémy, které nějaká chytrá hlava určitě vyřeší.

Co EET přinese?

V ideálním případě hodně pro nás pro všechny. Lepší výběr daní, odstranění nerovných podmínek mezi podnikateli a odstranění nelegálních výplat. Zní to pěkně.

EET však také může přinést nemilé věci: zdražení v restauracích a v dalších provozovnách, ve kterých bude nutné kvůli EET minimálně pořídit zařízení, které bude online přenášet data do státního portálu vždy v momentu platby zákazníka. Vidíte tato rizika? Diskutujte prosím pod článkem.

Inspirace

V Chorvatsku jsem párkrát byl. U moře. Ministr Babiš si tam zase zajel pro inspiraci o EET. V Evropské unii se mohl inspirovat v mnoha jiných státech, které mají zavedenou nějakou formu evidence tržeb (Itálie, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Belgie, Litva, Malta, Švédsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko nebo Kypr), proč si vybral zrovna Chorvatsko, nevím. Důvodová správa říká, jak razantně se v Chorvatsku zvedl výběr DPH, zaznívá však také velmi hlasitě názor, že ona efektivita mohla být způsobena úplně jinými faktory, které v ministerské analýze jaksi nefigurují. Ale kam může občan dohlédnout? Raději budu panu ministrovi věřit.

Koho se bude EET týkat

Rád bych napsal, že hlavně těch, kteří doposud nějak zatajovali tržbu, ze které neodváděli ani DPH, ani daň z příjmu. Panflet Ministerstva financí říká, že se bude týkat fyzických (OSVČ) i právnických osob, českých rezidentů i nerezidentů. Počítá se však s několika výjimkami: nahodilé příjmy, prodejní automaty nebo MHD.

Jak to bude fungovat

Finanční správa na svých stránkách zveřejnila tento postup:

  1. Podnikatel zašle datovou zprávu o transakci ve formátu XML finanční správě (PC, tablet, mobil, pokladna…).
  2. Finanční správa ze systému zašle potvrzení o přijetí s unikátním kódem účtenky.
  3. Podnikatel vytiskne účtenku (včetně unikátního kódu).
  4. Zákazník převezme účtenku.
  5. Evidenci dané tržby si zákazník může ověřit prostřednictvím webové aplikace finanční správy.

blankNávazně by se účtenky měly losovat ve státní loterii o hodnotné ceny. Podle mě je to docela dobrá motivace ke shromažďování pokladních dokladů.

Pro všechny výstavce účtenek to bude znamenat obstarat si zařízení, které dokáže elektronicky komunikovat přes internet v okamžiku přijetí platby. Je fajn, že je čistě na podnikateli, jaké pokladní zařízení a jaký pokladní software zvolí. Bude to ale znamenat náklady navíc.

Ministr Babiš chce kompenzovat EET všem poplatníkům daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikne povinnost evidovat tržby, přiznat slevu na dani ve výši 5 000 Kč. No uvidíme, jak tohle dopadne.

A kdy to bouchne?

Už v roce 2016. Dá se to vůbec stihnout? Zavedení EET bude postupné. Nejdříve budou na řadě ti, co poskytují stravovací a ubytovací služby, poté přijdou osoby podnikající v maloobchodě a velkoobchodě a další.

Doufám a věřím, že ve výsledku bude elektronická evidence tržeb výhodná pro všechny poctivé lidi. Pokud EET připravují poctiví lidé s poctivými úmysly, nemělo by to jinak dopadnout.

Co si myslíte o EET vy?

Diskutujte pod článkem.


Zajímáte se o systém ABRA Gen? Napište nám!

Zeptejte se CZ