EET v praxi. Jak nám bude chutnat po zavedení E-tržeb?

25. 2. 2016

Sněmovna začátkem února schválila zákon o elektronické evidenci tržeb. Jak bude nový systém fungovat a co všechno se jeho zavedením změní?

Nad smyslem a efektivitou zavedení elektronické evidence tržeb se zamýšlel již jeden článek našeho blogu. To bylo loni v červnu a fungování nové povinnosti bylo zatím daleko. Rozhodně dál než plány na letní dovolenou. Schválně, kolik čtenářů se tehdy chystalo do Chorvatska. Do země, kde systém elektronické evidence hotovostních tržeb za prodej zboží a služeb už několik let funguje. Teď je ale konec února a EET je chladnou realitou. Zákon schválila Sněmovna, v březnu ho projedná Senát, a když ho podle očekávání podepíše také prezident, koncem roku začne jeho ostrý provoz. První zkušenosti s novým typem evidence budou mít provozovatelé hotelů a restaurací, kteří se do systému zapojí v listopadu. Jaký vliv to bude mít na jejich podnikání a jak se EET dotkne samotných hostů?

Ministerstvo financí si od schváleného zákona slibuje pokrok v boji s nevykázanými příjmy a počítá s tím, že se státu díky EET podaří vybrat 14 miliard korun. S tím, že se mají řádně platit daně souhlasím i já. Myslím si, že v podnikání mají být rovné příležitosti. Jsme softwarová firma a naším hlavním nákladem jsou lidé a jejich mzdy. A tyto mzdy jsou nadprůměrné. To znamená, že téměř 50 procent toho co vyděláme, zaplatíme státu na daních (bez započtení DPH, s ním by to bylo více). Když tedy někomu platím mzdu 30.000 Kč hrubého, dostane 22 740 Kč, ale firmu to stálo 40 200 Kč (daň byla 17 460 Kč).

Existuje mnoho oborů, kde je normální, že lidé berou jen minimální mzdu, ale zaměstnavatel jim k tomu načerno něco přihodí. Představme si, že někdo dostává 12 000 Kč hrubého. Superhrubá mzda je pak 16.100 Kč a čistý příjem zaměstnance je oficiálně 10.336 Kč. Po započtení černých peněz např. 12 000 Kč tedy zaměstnanec dostane 22 336 Kč a celkové náklady jsou 28 100 Kč (daň je 5 764 Kč). To je o 12 000 Kč méně než v případě správného zdanění.

Firmy ale tohle mohou dělat jen díky tomu, že mají snadný přístup k nezdaněným penězům. Každý si hned položí otázku, kde k těmto nezdaněným penězům přicházejí. Teď vynechme trestnou činnost (např. prodej drog nebo krádeže) a podívejme se na dva příklady: Prodej v restauraci a zedník při stavbě domu. Pokud si najmete řemeslníka, vždy bude na konci následovat otázka – chcete to bez papíru a levněji? Pokud odpovíte ano, ušetříte 21 procent za DPH. A řemeslník ušetří další peníze, protože nemusí danit. V tomto případě EET nepomůže. Otázka zazní i v budoucnu. A správné je na ni vždy odpovědět ne. I když je to těžké. Pokud chceme zemi bez korupce, naučme se to. Tohle totiž máme možnost ovlivnit. Korupce vždy začíná v takovýchto malých případech a končí velkými podvody. A my jsme ti, kdo může spoluutvářet naši zemi tak, že korupce je špatná.

Při prodeji v restauraci je ale situace zcela jiná. Klient zaplatí, obvykle vůbec nedostane doklad, v lepším případě dostane papírek, který se daňovému dokladu ani neblíží. Zaměstnavatel pak zanese do účetnictví souhrnnou tržbu za celý den. Sníženou klidně i o 50 procent denně. To lehce převyšuje náklady, vždyť většina masa se vyvaří, zelenina zkazí. Tohle se může dít v restauracích, maloprodejnách a dalších službách. A tohle je situace, kterou se jednotlivé státy snaží řešit. Na Slovensku zavedli registrační pokladny, které musí instalovat specializovaný technik. Když se rozbije, musíte to nahlásit finančnímu úřadu. Stejnou věc se snaží řešit i elektronická evidence tržeb (EET).

Technický princip

Teď pár slov k tomu, jak to celé funguje. Princip EET je technicky jednoduchý. Přesto je tato změna revoluční a to kvůli požadavku na neustálé připojení k internetu. Po dokončení prodeje, před samotným vytištěním dokladu, se provede požadavek na servery Finanční správy, kam se odešlou tyto údaje: datum a čas vystavení, IČ prodejce, číslo provozovny, částka a DPH. Odpovědí bude unikátní kód transakce. Pokud připojení selže nebo se server zpozdí s odpovědí, bude doklad vytištěn bez unikátního čísla. Podnikatel má potom povinnost data odeslat do 48 hodin. To provede jeho software zcela automaticky a bez zásahu po obnovení připojení k internetu. Pokud chce stornovat prodejku (vrátit peníze), odešle (zjednodušeně řečeno) prodej s mínusem. V případě, že na daném prodejním místě nelze mít z technických důvodů připojení, finanční správa může udělit vyjímku. Pak vše funguje jako při výpadku internetu. Podnikatel ale musí data poslat nejpozději do pěti dní.

Bezpečnost

Pokud máte pocit, že se finanční správa dozví příliš mnoho informací, chtěl bych vám připomenout výkaz, který je nutné podávat od 1.1.2016: „Kontrolní hlášení DPH“. Výkaz podávají plátci DPH a zjednodušeně obsahuje vydané a přijaté faktury s DPH. Tento výkaz je nařízen EU a například na Slovensku už ho podávají. E-tržby zahrnují méně informací, ale platí pro veškerý hotovostní prodej i od neplátců DPH. Jinými slovy: Finanční správa se o moc víc informací nedozví. Při kontrole ale může selektivně žádat o řádově větší informace.

Dražší večeře

Protože se změní způsob denní evidence tržeb, její výše vzroste. A s ní i počet plátců DPH, kteří podnikají v gastronomických oborech. Pokud totiž firma překročí obrat 1 000 000 Kč ročně, musí se stát plátcem DPH. Výsledek? Vyšší cena jídel v restauracích, která podle mého odhadu vzroste do roka i o více než 20 procent (vyšší odvody za zaměstnance + nárůst kvůli DPH). A veškeré zdražení půjde státu.

Revoluční technická změna

Dnes se stále častěji prosazují pokladní systémy postavené na tabletech a technologiích, které se používají v mobilních telefonech (smartphonech). Samozřejmě se jedná o zařízení s delší životností než má telefon :-) Díky tomu tabletový pokladní systém vychází téměř na polovinu toho, co pokladní systém postavený na dotykovém PC. A EET tuto technologickou výměnu urychlí.

Kupovat teď nebo počkat?

Pokud jste plánovali pořídit si pokladní systém nezávisle na zavedení EET, určitě nakupte zařízení co nejdříve. Dodavatelské firmy budou mít ke konci roku plné ruce práce. Pokud potřebujete zařízení pouze ke splnění zákonné povinnosti, počkejte. Firmy se budou předhánět v akčních nabídkách řešení a instalace bude velmi jednoduchá - prostě koupíte zařízení a je to.