Aktuality

Informační systémy: Kde všude nám pomáhají?

11. 4. 2014

Také jste si v mládí s oblibou sestavovali soupisky cédéček nebo videokazet? Tehdy jste možná ani netušili, že vlastně vytváříte primitivní informační systém, který vám poté pomáhal rychle najít konkrétní filmy z žánru sci-fi nebo všechna alba od interpretů začínajících na M a hrajících rock. Podívejte, kde všude najdete informační systémy a k čemu všemu vám mohou být nápomocny.

Knihovny, kartotéky a telefonní seznamy

Knihovny, vůbec první rozšířené informační systémy, spolu s evidencemi majetku nebo daňových odvodů najdeme už ve starověku. Potřeba kategorizovat a třídit informace a pak v nich více či méně snadno vyhledávat provází inteligentního člověka od počátku civilizace.

V moderní době jsme za své přijali listování v telefonních seznamech, vyhledávání v jízdních řádech, zakládání šanonů do kartoték, evidování došlé pošty do speciálních výkazů nebo vedení účetních knih.

S rozvojem komputerizace a digitalizace se pak tyto off-line informační systémy přenesly do našich počítačů a my v nich poprvé nemuseli vyhledávat manuálně, ale jednoduchým zadáním parametrů v uživatelském rozhraní. Elektronické informační systémy se tak staly nezbytností nejen v našich soukromých životech, ale hlavně v těch pracovních.

Informační systém jako nutnost pro byznys

Jako první se novodobé informační systémy zakously do „oblíbeného“ účetnictví. Začínající podnikatelé si začali pořizovat balíčky ekonomického softwaru, který jim podle míry své uživatelské přívětivosti buď pomáhal, nebo je naopak doháněl k šílenství. Systém často nebylo možné spárovat s další firemní infrastrukturou nebo ho s růstem společnosti plynule rozšiřovat.

Dnes už si malé a střední firmy mohou vybírat ve vysoce konkurenčním prostředí poskytovatelů nejen ekonomických informačních systémů a především pro ně se hodí nyní tolik skloňované cloudové varianty. Ušetří peníze za hardware a výpočetní výkon mohou alokovat z cloudu podle momentální potřeby.

Sofistikované informační systémy – ERP a CRM

Velké organizace neustále potřebují efektivně sdílet své znalosti – spravovat databáze klientů, sledovat ukazatele z výrobního procesu nebo vyřizovat velké množství příchozích a odchozích plateb. Těmto nárokům dostojí robustnější informační systémy s nadstandardním zabezpečením obchodně citlivých údajů.

Firmy nabízející služby ocení CRM (Customer Relationship Management) informační systém, který lze napojit např. na call centrum nebo na interakce ze sociálních sítí, a obchodní či výrobní společnosti adoptují komplexní ERP (Enterprise Resource Planning) systém, se kterým budou mít veškeré firemní procesy pod jednou střechou.

Kde informační systémy pomáhají vám?