Jak (ne)ztratit zákazníka

12. 5. 2015

Ve ztrácení zákazníků by se mezi firmami mohl uspořádat přebor. Dělám si legraci? Ani ne, jsem přesvědčena, že by určitě vyhrál některý z domácích hráčů.

Je fajn, že si už firmy celkem uvědomují, že zákazník si zaslouží uctívat a hýčkat. V praxi se nám však přívětivý přístup ne a ne prosadit. Schválně zapátrejte v paměti, kdy jste se cítili například v nějakém kamenném obchodě opravdu příjemně.

Zahraniční firmy mají náskok

Co nám nejde, mají v zahraničí zmáknuté na jedničku. Proto jsou na tom u nás lépe firmy, které mají zahraničního vlastníka. Majitel si z domoviny často spolu s know-how přiveze i dobrou náladu, trochu té vlídnosti a ochoty, která je zahraničním firmám vlastní. Učme se od nich. V zahraničí se nám nikdy nestane, že by se o nás někdo nezajímal, nevěnoval se nám, neodpověděl trpělivě na všechny naše dotazy. Tam opravdu platí heslo „náš zákazník, náš pán“.

Připravit…ke startu…

Jak jsme na tom v Čechách? Chceme nového zákazníka, doslova po něm dychtíme. Když ho lapíme do sítí, snažíme se ho rychle okouzlit a dostat z něj nějakou tu korunku. Pokud se to nepodaří, „zahazujeme“ ho a jdeme dál lovit. Škoda. Kdybychom si jen uvědomovali, jak cenné je každý kontakt zboží.

Co takhle recyklace?

Češi už se některé věci recyklovat naučili, ale obchodní kontakty to rozhodně nejsou. Stejně jako recyklujeme odpad a šetříme tím přírodní prostředí, měli bychom se naučit zacházet i s klienty. Když není vhodná doba na uzavření obchodu teď, může být příště. Pokud v danou dobu námi vytipovaný zákazník produkt nebo službu nepotřebuje, nezahazujte kontakt na něj. Protože pokud byl již jednou kontakt navázán, je možné, že potřeba po vaší službě u něj nastane v budoucnu. Rada tedy zní: udržujme kontakt s relevantními potenciálními zákazníky i ve chvíli, kdy naši službu nepotřebují a snažme se vytipovat čas, kdy tato potřeba může vzniknout. Může to být naše konkurenční výhoda.

Kam s ním?

Pořadače na vizitky už jaksi nejsou in. Ideální je spolehlivé úložiště určené přímo pro práci s kontaky, např.: CRM nebo rovnou informační systém. Kontakty tak budete mít na jednom místě v jednom systému, který vám za čas připomene, že jste chtěli zákazníka znovu oslovit s nabídkou. A kdoví? Třeba se trefíte do té správné doby ;-)