Blog

Kdo patří mezi 10 největších inovátorů Česka?

19. 4. 2024

Češi jsou stejně chytří a talentovaní jako Američané, říká Maty Boháček, dvacetiletý student oboru Computer Science na prestižní americké univerzitě Stanford. A dodává, že nám chybí hlavně schopnost svůj um dobře prezentovat.

Zázračné dítě české vědy, jak se o Matym mluví, zvládá kombinovat obojí - dokáže využít svůj talent i komunikační dovednosti. I díky tomu se dostal na stránky prestižního vědeckého časopisu PNAS, kde mu ve spolupráci s profesorem Hanym Faridem z Berkeley vyšel článek upozorňující na rizika spojená s umělou inteligencí (dezinformace, fake news). Právem tak patří do žebříčku TOP 10 Inovátorů Česka. „Je důležité tyhle akce pořádat, protože čím chytřejší budou české inovace, tím úspěšnější bude naše země. S velkou radostí a hrdostí jsme partnerem a děkuju Jardovi (Jaroslav Mašek je šéfredaktor Hospodářských novin, které anketu organizují, pozn. redakce), že takové akce pořádá,“ řekl na akci Jaroslav Řasa, CEO ABRA Holdingu.

Předávání cen se odehrálo 10. dubna v technologickém centru UMPRUM. Hosté se tak účastnili nejen slavnostního vyhlášení, ale mohli si prohlédnout i aktuální výstavu Velká věc a vyjet do 8. patra, odkud je nádherný výhled na celou Prahu. A k dispozici bylo také speciální oční měření s cílem zjistit, zda netrpíte cukrovkou. Zdá se vám to zvláštní? Máte pravdu, je to přímo pokrokové. Start-up Aireen (spojení AI a screening) totiž vyvinul technologii, která na základě rychlého screeningu sítnice dokáže odhalit počátky chronických nemocí.

A kdo další se zařadil mezi přední tuzemské inovátory? Náramek Elonga za tři minuty zjistí, jak moc jste ve stresu a jakou máte regeneraci. Aplikace Mumdoo usnadňuje maminkám skloubit práci s mateřstvím, Telight se specializuje na přístroje využívající světelnou optiku a aplikace Upheal pomáhá terapeutům šetřit čas při analýze poznámek ze sezení. Ullmanna využívá umělou inteligenci pro efektivnější zemědělství a World from Space se soustředí na analýzu satelitních dat. Desítku uzavírá projekt Zuri s ambicí zkombinovat výhody letadla a vrtulníku.

Podrobné detaily se dočtete na webu Hospodářských novin.