Aktuality

Platby pod kontrolou – chraňte své peníze

19. 8. 2014

Rychlá cesta k penězům je lákavá, a tak se již nejednou stalo, že zaměstnanec zneužil svých pravomocí k vlastnímu obohacení. Pojďme se podívat na konkrétní případ zneužití ze strany zaměstnance a také si ukázat, jak se dá těmto nepříjemnostem předejít.

Špatný příklad

Náš příběh se již mnohokrát zopakoval. Zaměstnanec, který má u zaměstnavatele na starosti tisk a rozesílku faktur, ví přesně, jak si ke své mzdě přilepšit: Faktury falšuje, mění na nich čísla účtů (za to své pochopitelně), dává na ně vlastní razítko a následně je odesílá zákazníkovi. Je šikovný a rychlý, a tak mu kapsy rychle přetékají. Jednoduché, že?

Stačí 3 kroky a budete mít svou fakturaci pod kontrolou

Jak se proti tomu bránit?

Zaveďte elektronickou fakturaci s vašimi obchodními partnery.
Doplňte elektronické dokumenty o autorizovaný elektronický podpis.
Ukládejte dokumenty do formátu PDF nebo ještě lépe ISDOC s elektronickým podpisem, namísto práce s papírovými fakturami.

Dostupný formát ISDOC

Většina ekonomických systémů v ČR nabízí nějaký formát elektronických dokladů. Uživatelé systémů ABRA mají formát ISDOC dokonce k dispozici zdarma již v základní konfiguraci programu. Také podnikatelé bez účetních systémů mohou s elektronickými doklady pracovat. K tomu slouží například volně stažitelná aplikace ISDOC Reader z dílny ABRA, který umožňuje přímé prohlížení, tisk a ověřování elektronických dokladů.

Kdo vydává komerční certifikáty?

A na závěr tip na firmy, které poskytují službu vydávání komerčních certifikátů: První certifikační autorita, a. s., Česká pošta, s. p., eIdentity a. s.

Využíváte elektronickou fakturaci ve své firmě? Neváhejte napsat komentář pod článkem.