ABRA, kam se podíváš

29. 12. 2017

Název ABRA nesl první produkt zakladatelů firmy v roce 1991 – software pro přijímací zkoušky na střední školy. Název Abra však najdete ve světě i historii mnohem častěji. Dali jsme si trošku práce, abychom zjistili, kde všude Abru najdete a docela nás to pobavilo. Co jsme zjistili?

Začít můžeme takřka biblicky – Abra je ženská varianta jména Abraham a objevuje se také ve Steinbeckově knize “Na východ od ráje”. V západní Africe je zvykem dávat jméno Abra dívkám, které se narodily v úterý. Odborníci na náboženství také spojují jméno Abra s židovským bohem Jahve.

V anglické literatuře ze sedmnáctého století Abra hrála roli jedné z favoritek krále Šalamouna a také byla tehdy hojně užívaným dívčím jménem v Anglii. Ve čtvrtém století žila ve Francii řádová sestra svatá Abra z Poitiers, kde po ní dokonce pojmenovali i starý most Pont d’Abra. Tím ale ještě zdaleka nekončíme...

Abra se jmenuje jeden z lidských genů (nepřipomíná vám to ABRA Gen?), ale i zastávka v severní Argentině při stoupání k Salinas Grandes, řeka na Filipínách, prodejna delikates v Polsku, vodní taxi v Dubaji, zátoka (Baia d´Abra) na Madeiře, plemeno amerického buldoka, americká zpěvačka (R'n'B), nebo také Vládní agentura pro regulaci alkoholu (Alcoholic Beverage Regulation Administration). Je to ovšem i krásná historická motorka Abra 125 cc z roku 1924 či odrůda tulipánů, která poslušně dodržuje naše firemní barvy.

V Lotyšsku si můžete zaskočit na kebab do Abra-Kebabra. Platit lze třeba i bitcoiny v internetové peněžence Abra a pořídit si výlet do horského průsmyku Abra Pirhuayani v peruánských Andách 4725 m.n.m., kudy na svých cestách projel i slavný český Trabant.

Naším roztomilým jmenovcem je i pokémon Abra, který se mimochodem usadil v trávě přímo před naší centrálou v Praze a byl polapen jedním z našich kolegů.

Ve světě dokonce existuje další software s názvem ABRA, konkrétně v Kanadě, kde se takto jmenuje program na mzdy a ve Španělsku dokonce celý ERP.

Na začátku naší firemní historie byl název odvozen od latinského slova abra, jehož domnělý význam měl být “věrná služebná své paní”. Později se sice zjistilo, že slovo je starokeltského původu a znamená “Bůh”, ale zákazníkům to nevadí. Snad o to lépe.