Aktuality

Jak vyjít z krize? Redukujte, co nedává smysl, a přemýšlejte dopředu, říká Řasa

26. 1. 2023

Zakladatel ABRA Software a CEO ABRA Holding Jaroslav Řasa a viceprezidentka ABRA Holding Monika Vondráková přijali pozvání do slovenské zpravodejské televize TA3, kde mluvili o úspěšném zvládnutí krize, trendech v oblasti e-commerce i vzájemné interakci při vymýšlení nových plánů a vizí.

Moderátorku Katrin Lengyelovou hned v úvodu zajímalo, co stojí za úspěchem firmy, která zaměstnává přes 250 lidí a dosahuje stamilionových obratů. „Když jsme začínali, neuměli jsme si představit, jak velký náš byznys může být. Ale dělali jsme dobře svou práci, naslouchali svým zákazníkům a taky jsme se snažili věci tvořit podle určité vize," řekl Jaroslav. Následně vysvětlil, že když začne být jakékoli podnikání větší, na rostoucí množství informací už papír s tužkou nestačí. Na řadu tak přichází informační systém. „Ušetří čas a zrychlí zpracování informací, které pak potřebuji k tomu, abych se dobře rozhodoval. Stačí, když máte obchodní firmu a má se rozhodnout, jestli daný výrobek brát od dodavatele A nebo B. Pokud to řešíte intuitivně, tak se často můžete splést,“ dodal.

Informační systém je potřeba řešit s předstihem

V ideálním případě je informační systém provázaný s e-shopem, aby se přijaté objednávky, faktury, bankovní výpisy a další agendy spojené s obchodem rovnou zpracovaly a zaúčtovaly. „Každý majitel e-shopu by tak měl o softwaru uvažovat s předstihem, dokonce ještě dřív než začne podnikat,“ doplnila Monika. Výhodou je, že ani pro drobné podnikatele nejde o nedostupné systémy. „Spousta řešení třeba pro ty menší podniky už se dá pořídit za částky třeba 40 euro měsíčně nebo něco podobného,“ podotknul Jaroslav. Oba se pak shodli na tom, že ABRA dodává nejen software, ale zároveň také radu, pomoc a péči, jak o byznys pečovat. „Vznikli jsme proto, abychom pomáhali podnikatelům, a to vlastně souvisí s láskou k podnikání a obdivem třeba k Baťovi,“ vysvětlil Jaroslav.

Po krizi můžete být firma větší a silnější

Katrin pokračovala dotazem, jak v době, kdy společnost trápí inflace a energetická krize, změnit byznys plán? “Úplně na začátek je potřeba si říci, že každá krize pomine. Takže první, co člověk musí mít, je vnitřní víra, že pokud bude ty věci dělat dobře, tak se vlastně přes to těžké období dá projít a dá se přes něj projít úspěšně, a dokonce i třeba být větší a silnější, než byl člověk na začátku krize,“ motivoval podnikatele Jaroslav. Jako druhý krok doporučil redukovat všechno, co nedává smysl a nepřináší hospodářsky efekt. A do třetice navrhl začít přemýšlet o tom, co bude firma dělat za dva až čtyři roky. Čili snažit se dívat s nějakým delším pohledem do budoucna. A také připomněl, že když dnešní společnost hovoří o krizích, v realitě to znamená, že hospodářství klesne třeba o 1 procento. „Když se nad tím zamyslíte, to vlastně není žádná krize. To je, jako kdyby nám v peněžence zmizelo jedno procento peněz,“ dodal.

V krizi i mimo ni je samozřejmě klíčová chuť do práce. A ta této dvojici opravdu nechybí. „My to nemáme jako zátěž, ale je to něco, co nám spíš naopak dodává energii, protože nás to baví. Pracujeme možná 15 hodin denně, protože i když jsme v soukromí, tak dost věcí spolu diskutujeme, probíráme,“ popsala Monika. Její partner dodal, že bez určitých principů by to ale nefungovalo a tím hlavním je respekt. „Já vím, v čem je Monika lepší než já a myslím, že opačně, Monika zas ví, které věcí už nechá na mně. A druhá věc, že v té dvojici se některé věci tvoří lépe, než kdyby je člověk měl tvořit sám. Protože se vlastně obohacujete a v těch myšlenkách a diskuzích se rodí nová kvalita,“ uzavřel Jaroslav.