Tipy a triky

4 základní tipy pro zvýšení výkonu ABRA Gen

7. 12. 2021
Softwarová udržba

Optimalizace výkonu informačního systému ABRA Gen je dlouhodobý proces, kterému naši vývojáři věnují neustálou pozornost. Sledují nejnovější technologie a pracují s nimi v systému tak, aby byla práce pro uživatele co nejefektivnější. Výkon systému je však pouze jedna kostička do skládačky celé infrastruktury. Na celkovou rychlost práce v systému mají vliv i další faktory, jako je výkon serveru a uživatelských stanic, rychlost datové sítě nebo výkon databáze. Ukážeme vám základní tipy, jak právě tyto faktory výkonnostně optimalizovat.

Výsledky měření výkonu v ABRA Gen.
Výsledky měření výkonu v ABRA Gen.

Začněte testem výkonu

Ještě než se do tipů pustíme, představíme vám nový nástroj přímo v ABRA Gen, který vám pomůže s rychlou analýzou aktuálního stavu vaší infrastruktury. Od verze 21.x je v ABRA Gen dostupná agenda Test výkonu, která vám po rychlém měření ukáže přehledné výsledky. Naměřené hodnoty vám navíc pomůže snadno interpretovat v porovnáním s běžnými výsledky – ihned se tak dozvíte, zda je váš výkon v konkrétní části infrastruktury vyhovující, nebo naopak nedostatečný. Test měří výkon stanice, odezvu aplikačního serveru a databáze a výkon databáze pro čtení i zápis.

Tip #1: Pracovní stanice i servery nastavte na nejlepší výkon

Než se pustíte do hardwarového upgradu svých strojů, ujistěte se nejdříve, že opravdu využívají výkonnostní potenciál na maximum. Většina výrobců defaultně volí různá ekologicky vyvážená nastavení mezi maximálním výkonem a úsporou energie. Ať už se jedná o pracovní počítač nebo server, rychlost často znatelně zvýšíte pouhým přepnutím režimu na „Nejlepší výkon“ (High Performance). A to v operačním systému, ve virtuálním prostředí i v systémovém nastavení v BIOSu. Rovněž doporučujeme vypnout nastavení C-States, které reguluje spotřebu procesoru na úkor výkonu. Na serverech bystě rovněž měli věnovat pozornost správné konfiguraci virtualizačních nástrojů.

Tip #2: Zrychlení komunikace mezi servery a uživatelem

ERP systémy pracují s velkým množstvím dat, které neustále proudí mezi uživatelskými stanicemi a servery. Rychlost práce v systému proto významně ovlivňuje doba odezvy serveru a databáze. Zkrátka, když se klient na něco ptá, je potřeba, aby mu server rychle odpověděl. Pokud okolnosti nevyžadují použití bezdrátové sítě, je vhodně připojit uživatele, kteří pracují s velkým množstvím dat, pomocí 1 Gbit sítě LAN. V případě připojení terminálového serveru na aplikační server, je ideální volbou 10 Gbit optika. Pochopitelně, pokud uživatelé pracují na vzdáleném serveru, hraje klíčovou roli také rychlost internetu. Pro urychlení startu systému doporučujeme zkopírovat binární soubory ABRA Gen ze vzdáleného úložiště na lokální počítač. V tomto směru chystáme do budoucna zjednodušení, které právě kopii těchto souborů provede za vás již při instalaci systému.

Tip #3: Sjednoťte systém pro databázový a aplikační server

Provozujte aplikační a databázový server v jednom operačním systému. Tím se sníží latence téměř na nulu a jakmile si aplikační server žádá jakákoliv data z databáze, dostává je okamžitě. Na stejném počítači by pak neměl běžet žádný jiný software, aby neubíral výkon systému. Ani antivirový program, protože server by kromě portu aplikačního serveru neměl být veřejně dostupný. Více o nastavení bezpečnosti se dovíte v našem článku 6 tipů pro lepší zabezpečení vašich dat.

Tip #4: Optimalizujte výkon databáze

Pro všechny výrobce databází bohužel platí, že výchozí nastavení databáze není optimalizované pro maximální výkon. Pokud jste tedy databázi nenastavovali, je potřeba se tomuto tématu věnovat. Obecně lze říci, že jaká data jsou v operační paměti RAM, s těmi také systém dokáže velmi rychle pracovat. Na databázovém serveru je proto nutné mít fyzicky co nejvíce paměti RAM a zároveň databázi říci, aby si té paměti co nejvíce vzala. Pro každého výrobce databází platí obecné best practices, jak ji nastavit. Zde jsou běžné příklady:

Firebird

  • DefaultDbCachePages = 30K
  • TempBlockSize = 2M
  • TempCacheLimit = 3000M
  • LockMemSize = 15M
  • LockHashSlots = 30011

Zajímavé konfigurační tipy naleznete např. na stránce IBSurgeon.

SQL Server

  • maximum server memory = RAM * 0,6
  • max degree of parallelism = CPU / 2
  • cost threshold for parallelism = 50
  • database files autogrowth 512MB

Oracle

  • Automatické rozdělení paměti RAM * 0,6

Pravidelná údržba databáze

Databáze je živý nástroj. Postupem času její objem narůstá a je proto nutné o ni pečovat nejlépe na denní bázi. Pokud využíváte naši službu ABRA on-line, tuto starost můžete hodit za hlavu, protože ji za vás obstarají naši odborníci z cloudového centra. Pokud provozujete ABRA Gen na vlastních serverech, s nastavením a údržbou vám mohou pomoci naši konzultanti v rámci služby preventivní údržby.

Tématu výkonnostní optimalizace jsme se podrobněji věnovali v rámci konference ABRA Tech Day 2021. Podívejte se na záznam workshopu.

Potřebujete poradit s optimalizací výkonu nebo zajistit pravidelnou údržbu databáze? Kontaktujte nás, společně najdeme řešení.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ