Jak na automatické aktualizace

22. 2. 2019
Tipy a triky pro informační systém ABRA Gen

Každý software potřebuje čas od čas nějakou „záplatu“ nebo aktualizaci. Pokud se jedná o drobné úpravy navazující na změny v legislativě nebo různé aktualizace ceníků či formuláře státních institucí apod., není nutné provádět update celého systému. Pomocí funkce Zkontrolovat aktualizace může do ABRA Gen tyto drobné aktualizace nasadit i uživatel s příslušným oprávněním, bez nutnosti volat IT správce nebo objednávat konzultanta.

Obr 01: Dostupné aktualizace
Obr 01: Dostupné aktualizace

Stačí v úvodním okně ABRA Gen stisknout na spodní liště tlačítko „Zkontrolovat aktualizace“. Jestliže má ABRA Gen přístup na internet, provede kontrolu, zda jsou nějaké aktualizace pro danou verzi k dispozici. Pokud ano, nabídne jejich seznam a možnost nasadit je do verze stiskem volby „Aplikovat vše“.

V nových verzích lze nastavit aplikování aktualizace automaticky bez zásahu uživatele. Obdobně nabízí automatické aktualizace např. operační systém MS Windows.

Jak na to?

V ABRA Gen spusťte agendu „Naplánované úlohy“ a nastavte novou úlohu – „Automatické aktualizace“. Agendu nejrychleji najdete pomocí rychlého vyhledávání na spodní straně úvodní obrazovky.

POZOR: připomínáme, že je nutné mít spuštěnu službu „Automatizační server“ a ideálně nakonfigurováno automatické odesílání e-mailů z ABRA Gen, aby vám vše fungovalo.

Po spuštění agendy „Naplánované úlohy“ stiskneme F2 (Tlačítko „Nový“). Nastavte si, aby se aktualizace prováděla například vždy v sobotu v 1:00 hod ráno. (1x týdně)

Obr 02: Nastavení automatické aktualizace
Obr 02: Nastavení automatické aktualizace

Políčka Kód a Název vyplňte libovolně, abyste v seznamu naplánovaných úloh poznali, o jakou se jedná.

Ještě můžete v záložce „Odeslat zprávu po dokončení úlohy“ nastavit e-mail, kam má přijít informace o provedení úlohy.

Obr 03: Odeslání zprávy o provedení úlohy
Obr 03: Odeslání zprávy o provedení úlohy

Nyní je vše hotovo a po uložení bude úloha každou sobotu v 1:00 kontrolovat, zda není k dispozici nějaká nová aktualizace a případně ji aplikuje.

Jestliže aktualizace proběhne, doporučujeme podívat se do agendy „Servisní knížka“.

Obr 04: Servisní knížka
Obr 04: Servisní knížka

Do této agendy jsou zaznamenávány důležité informace, které provedl update nebo aktualizace do vašeho systému. Případně jsou zde zaznamenána doporučení, co máte ještě zkontrolovat nebo „ručně“ provést.