Aktuality

Otcovská na dva týdny a ošetřovné i pro další blízké příbuzné

6. 9. 2021
Legislativní pravidla pro práci na home office

Senát v srpnu schválil novelu zákona o nemocenském pojištění. Klíčovou změnou je snazší cesta k dlouhodobému ošetřovnému a ošetřovnému pro ty, co pečují o své blízké. Delší a pružnější bude nově také otcovská. Pokud předlohu podepíše i prezident, budou nová pravidla platit již od začátku roku 2022.

Novela zákona prodlužuje dobu, po kterou je možné pobírat dávky otcovské poporodní péče (tzv. otcovská) ze současného jednoho týdne na týdny dva. Prodlouží se i období, v němž může být dávka poskytována v případě, kdy dítě muselo zůstat v nemocnici v období prvních 6 týdnů života, a to o dobu hospitalizace.

Spolu s tím se mění i ošetřovné, které dostávají například rodiče při onemocnění dětí. Rozšiřuje se především okruh lidí, kteří ho mohou čerpat. Nebude se vztahovat už jen na ty, co žijí ve společné domácnosti, ale ošetřovné budou moci čerpat i další blízcí příbuzní, kteří se budou o nemocného starat, např. pracující babička nebo dědeček.

Více informací naleznete na webu státní správy.

Na zapracování všech souvisejících legislativních úprav do ABRA Gen i ARBA Flexi již pracujeme a budou včas k dispozici.