Tipy a triky

Co je saldokonto a jak s ním pracovat v ABRA Gen

19. 7. 2023
Účetnictví - změna ve výpočtu DPH

Práce s účetní knihou, do které zaznamenáváte pohledávky i závazky na účtech u každého dodavatele i odběratele, patří mezi denní chleba každé účetní. Naučíme vás, jak se saldokontem pracovat v systému ABRA Gen.

Co je saldokonto?

Saldokonto je účetní deník, který zobrazuje zůstatky na jednotlivých účtech podle skupin účetních případů. Skupiny účetních případů jsou vytvářeny podle párovacích znaků, které propojují doklady, které k sobě patří. Například faktura přijatá a její platba mají stejný párovací znak a tvoří jednu skupinu. Saldokonto umožňuje sledovat, zda jsou skupiny vyrovnané, tedy zda je zůstatek na účtu pro danou skupinu nulový. Saldokonto se používá pro kontrolu a přehlednost účetnictví.

Saldokonto pro začátečníky

První část návodu určená začátečníkům vás naučí, jak používat párování dokladů v ABRA Gen. Vysvětluje, co je párování dokladů, jak funguje, jaké jsou jeho výhody a jak se provádí v různých situacích. Ukazuje na příkladu faktury přijaté a její platby, jak se vytvářejí saldokontní skupiny podle párovacích znaků a jak se zobrazují v účetním deníku. Také popisuje, jaké jsou omezovací podmínky pro správný výpis saldokonta.

Jak na saldokonto pro mírně pokročilé

Ve druhém návodu vám nastíníme, jak používat agendu Saldokonto - účetní deník souvztažně podle párovacích znaků. Postup si nečiní ambice naučit uživatele vše, protože možnosti využití jsou velké a závisí na účetních postupech v jednotlivých firmách, ale měl by pomoci s prvotní orientací v agendě, protože je na první pohled komplikovaná.

Jak na saldokonto pro pokročilé

V posledním dílu vás naučíme, jak používat agendu Saldokonto - účetní deník souvztažně podle párovacích znaků, pokud chcete párovat zvlášť stranu MD a D. Předpokládá, že je vám již jasné, co se v agendě ukazuje a jak se s ní základně pracuje.