Tipy a triky

Přizpůsobte si ABRA Gen svým potřebám. Využijte definovatelné položky

8. 3. 2023
Tipy a triky pro informační systém

ABRA Gen umožňuje vytvořit si vlastní definovatelné položky různých typů a vlastností. Ty lze potom využívat k návrhu vlastních definovatelných formulářů nebo vlastních variantních formulářů a následně k zadávání dat k záznamům v příslušných agendách, které danou funkcionalitu podporují. Tímto způsobem si lze do záznamů přidávat jakékoliv údaje, které vám chybí.

Při vytvářené nových položek je důležité dát si pozor na jednotné názvy. Není vhodné, když se stejné položky jmenují jinak třeba na faktuře a jinak na dodacích listech. V definici položky doporučujeme využívat tzv. X položku, která tabulku konkrétního záznamu rozšíří o jeden sloupec.

Pracovat lze i s daty z uživatelsky definovatelných číselníků. Stejně tak je třeba zvažovat umožnění uživatelům podle položek filtrovat data, nebo je využít jako databázové indexy.

Jak vytvořit definovatelnou položku

Vytvoření uživatelsky definovatelné položky není složité, ale je potřeba dodržet několik zásad při jejich vytváření. Připravili jsme pro vás přehledný návod, kde vám popíšeme nejprve tyto zásady pro vytváření uživatelsky definovatelných položek, projdeme postup vytvoření těchto položek a poté způsob jejich přidání na variantní vstupní formulář a definovatelný formulář.