Zapojte modul SCM do nákupního procesu

20. 2. 2019
Využití modulu SCM v nákupním procesu

Zbavte se ležáků, mějte vždy k dispozici žádané zboží a vyřiďte každou objednávku obratem. Bez chyb, hledání, čekání a zbytečného papírování. ABRA Gen díky modulu SCM (Supply Chain Management) ulehčuje správu skladu a zefektivňuje příjem i výdej zboží.

Žádný sklad není nafukovací a neprodejné zboží zabírá místo a stojí peníze. Díky přehledné správě skladu v modulu SCM můžete mít o skladu nejen dokonalý přehled, ale také správně plánovat nákup i expedici tak, abyste sami vydělávali a vaši zákazníci dostali vždy požadované položky včas. To vše bez neustálé kontroly zásob, papírových tabulek nebo nepřehledných souborů.

V modlu SCM máte rychlý přehled o vývoji pokrytí dokladů, bilanci, obrátkovosti a minimálních stavech. Využitím všech dostupných informací v systému dokáže SCM ihned vyhodnotit krizové stavy, na které pak může manažer nákupu obratem reagovat.

Užitečné tipy, které vám usnadní využití modulu SCM v nákupním procesu

Bilance SCM

  • Bilance umožňuje kombinovat všechny dostupné zdroje – zjišťuje, jaké zboží si objednává zákazník, co je objednáno u dodavatele, sleduje minimální stavy (spodní limity) i horní limity. Důležité je všechna tato data na skladových kartách důsledně evidovat.
  • Bilance ve výchozím stavu nabízí přehled všech karet, kde došlo v minulosti k nějakému pohybu. Jednoduchým přepínáním filtru zobrazíte všechny krize, příp. jen dočasné nebo nevyřešené krize.
  • Barevné odlišení krizí vás rychle upozorní na nutnost jejich vyřešení. Červeně je označené zboží, které není na skladě, žlutá značí dočasné krize, kdy např. máte objednávky pokryté, avšak není dodržen termín dodání. Ve spodním náhledovém okně také ihned vidíte důvody vzniklé krize.
Barevné odlišení krizí v SCM Bilanci
  • Ve sloupcích Bilance máte rychlý přehled o stavu skladu vč. množství zboží ve výdeji a v příjmu podle procesního stavu. Vidíte také spodní limit, objednávky vydané a přijaté, požadavky na objednávky apod.
  • V Bilanci věnujte pozornost také sloupci Výsledek, který je součtem předchozích sloupců a říká, kolik zboží je nutné objednat, aby byly uspokojeny všechny potřeby.
  • Přidejte si do Bilance sloupce s vlastními podmínkami a výpočty, které vám umožňují např. kalkulovat s historickými prodeji. Přidané sloupce je rovněž možno započítat do celkového výsledku.
  • Pokud využíváte Bilanci např. ve výrobě, využijte přizpůsobené definice sloupců na záložce Omezení.

Zajištění objednávky

  • Pro zajištění vybraných objednávek si můžete vybrat z několika pravidel. V základu máte na výběr mezi nejlepším schváleným dodavatelem a nejlevnějším dodavatelem. Pravidla pro zajišťování zdrojů lze nastavit taktéž podle vlastních kritérií.
  • Podle zadaných pravidel se předvyplní objednávky, které systém vystaví kumulovaně podle jednotlivých dodavatelů.
  • Po zajištění objednávek lze kliknutím na tlačítko Doklady rychle zobrazit všechny nově vytvořené objednávky vydané. Toho lze využít k doplnění údajů na objednávky nebo k zahájení schvalování. Náš konzultant také může proces schvalování ve vaší firmě nastavit automaticky ihned po vystavení příslušného dokladu.

Podrobné informace o SCM bilanci najdete v online nápovědě.

Pro dokonalé osvojení všech procesů doporučujeme uživatelům navštívit příslušné semináře a školení, popř. sledovat webináře. Zajímat by vás mohla tato témata: Objednávky vydané, Skladové hospodářství (evidence, doklady) nebo SCM – Bilance, Vývoj, Pokrytí dokladu. Vyberte si z termínů všech školení.