Aktuality

Jak číst v datech 3. díl: Vyvarujte se nechtěným ležákům

25. 2. 2021
Jak číst ve firemních date pomocí business intelligence

V posledním dílu našeho seriálu prozkoumáme důležitý report z oblasti skladového hospodářství. Konkrétně se zaměříme na nechtěné „ležáky“. Cílem je zobrazit nejen jejich aktuální stav, ale přinést podklad, který vás na jejich možné hromadění upozorní ještě před tím, než nastane. A to v patřičných souvislostech nebo také v rámci dlouhodobého pohledu.

V prvním příspěvku seriálu jsme vám ukázali případ, kdy je užitečné sledovat tři ukazatele společně v jednom grafu. Druhý díl vysvětlil vztah mezi vývojem tržeb a hrubou marží. Tentokrát vám ukážeme, proč je důležité sledovat krytí tržeb zásobami.

Kdy se ležákům „nedivit“ aneb Pozdě bycha honiti

Je to běžný provoz: firma nakupuje, pořádává, nakupuje, prodává… Jste si ale jisti, že vše probíhá vzájemném souladu? Pokud oba procesy řídíte provázaně, nejspíš máte vše pod kontrolou. Co když se ale nákup řídí nahodile, vůbec nebo bez pevné vazby na prodej? Jednoho dne vás může nemile překvapit, kolik položek na skladě je tzv. ležáků, tedy položek, které se za poslední půlrok neprodaly.

V ABRA BI si počet aktuální ležáků ihned zobrazíte v jednoduchém grafu. Je jasné, že se zobrazenými ležáky už toho mnoho nenaděláte. Proto jsme do skladového reportu přidali ještě jeden graf, takového bratříčka, který předchází stavu ležáků, a tím upozorňuje na jejich možný výskyt. Graf jsme nazvali „Krytí tržeb zásobami“.

Související grafy ukazují aktuální krytí tržeb zásobami a počet ležáků na skladě
Související grafy ukazují aktuální krytí tržeb zásobami a počet ležáků na skladě

Graf ukazuje, na kolik měsíců vám sklady pokryjí běžné prodeje dle minulosti. Pokud tedy „jehla“ ukazuje růst do červených čísel, za šest měsíců vás čeká nemilý nárůst počtu ležáků ve vedlejším grafu.

Pochopitelně existují rozhodnutí, kdy šipka vystřelí do vyšších měsíců cíleně – předzásobení, nákup velké zásilky atd. Pokud jde o vědomou aktivitu, není potřeba se čísel obávat.

Pozn.: Grafy vždy posuzujte spolu s dalšími reporty v širším kontextu.

Živé reporty si můžete prohlédnou v naší online demoverzi ABRA BI.

Jaké ukazatele jsou nejdůležitější pro vás? Co byste potřebovali z grafů na první pohled vidět? Napište nám, náš tým Vizualizace je připraven vám pomoci.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ