Aktuality

„Chtěli jsme být pro zákazníky rozeznatelní,“ říká majitelka obchodů Profimed

19. 6. 2020
Profimed využívá systém ABRA Gen

První dáma zdravého úsměvu Alexandra Kala spojila svou firmu Profimed s barvou zdravých dásní. Firmu založila před třiadvaceti lety a je pro ni klíčové stále sledovat trendy v digitalizaci a zavádět veškeré inovace.

Alexandra Kala, majitelka Profimed
Alexandra Kala, Profimed

Profimed dodává portfolio pomůcek pro správnou péči o zuby do řetězců, lékáren i ordinací. Produkty nabízí také na e-shopu a prodejny má v Čechách, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku. Alexandra Kala vnímá různé obchodní kanály jako symbiózu. Prodejny Profimedu budují značky, lidé se tam s nimi setkávají a potom si je koupí online nebo třeba v drogerii. Z toho důvodu považuje za důležité pokrývat všechny obchodní kanály.

Proč zrovna obor dentální hygieny?

Pracovala jsem ve stomatologickém oboru, a protože jsem měla odborné i rodinné vazby v zahraničí, viděla jsem, že na českém trhu chybí plno zajímavých pomůcek. Dováželo se sem pouze omezené množství značek, proto jsme se rozhodli, že se budeme věnovat importu nových produktů.

Jak vnímáte důležitost digitalizace ve svojí firmě? Jak se proměnila technologie, kterou pro řízení firmy používáte?

Přechod od papírování do digitálu a do online považuji za velmi důležitý a zásadní krok pro firmu. Pamatuji si, jak jsem používala takovou briketu Nokii, kterou jsem si otevřela a napsala nějaký ten e-mail a při troše štěstí sledovala v excelu nějaké ukazatele. Dnes mohu řídit firmu ze smartphonu. To vidím jako veliký posun a velkou možnost, jak ušetřit čas a zároveň efektivně řídit firmu.Máte více než dvě desítky prodejen. Jak moc jsou pro Váš byznys kamenné prodejny důležité v porovnání s e-shopem? Jak jsou prodejny s e-shopem propojeny?

Na kamenných prodejnách Profimed vyrostl. Nabízíme odborné poradenství, kde lidem vysvětlujeme, jak mají správně pečovat o zuby, a hlavně jaké pomůcky mají používat. Dnes je samozřejmě velmi důležitý i online, ale zrovna v našem případě je úzce provázaný s tradičními prodejnami. Na e-shopu si zákazníci produkty vyberou, ale zpravidla si objednávku stejně dojdou vyzvednout na naši prodejnu, kde si nechají produkty ukázat. Zákazníkům na místě poradíme, jak pomůcky správně používat a často na základě našeho doporučení objednávku změní nebo ji doplní. Online tak podporuje offline.

Jak jste se vyrovnali se zavřením prodejen v období pandemie? Podržel vás silný e-shop?

Samozřejmě e-shop mnohonásobně vzrostl. Profimed však dodává produkty i do obchodních a drogistických řetězců a do lékáren, kde prodej nadále probíhal. To pro nás bylo nejdůležitější.

Jak se nabídka Profimedu za léta své existence proměnila?

Kdybyste viděli produkty, jaké jsme prodávali před dvaceti lety, asi byste si dnes mysleli, že to bylo spíš před půl stoletím. Náš obor je velmi dynamický, neustále v něm přicházejí nové nápady a inovace. Neustále vybíráme nové výrobky a obměňujeme naši nabídku. V současné době také rozšiřujeme působnost na obory pediatrie a gynekologie.

Zákazníci si Profimed spojují s výraznou růžovou barvou a promyšleným designem prodejen. Proč jste si zvolili zrovna růžovou?

Růžová barva přišla až v roce 2001. Původně jsme měli Profimed modrý, protože přicházel z dentálního byznysu. Teprve když jsme otevírali novou prodejnu na Novém Smíchově, řekli jsem si, že se musíme nějak odlišit a být pro zákazníky zajímaví. Hezké růžové dásně jsou symbolem zdraví, proto jsme se rozhodli na této barvě budovat značku. Dnes je to kombinace bílé a růžové – bílé krásné zuby a růžové zdravé dásně.

Sortiment zboží Profimed
Růžový kontejner ve skladu Profimed

Vnímáte stabilní značku jako klíčovou část svého obchodního úspěchu?

Značka je samozřejmě důležitá. Musíte být rozeznatelní od konkurence. Naše růžová je myslím ve zdravotnickém byznysu dosti ojedinělá.

Jak reagují obchodní partneři na ženu ve vedení firmy?

Myslím si, že jako žena jsem měla v mužském prostředí spíš výhodu. Obchodní partneři na mě nemohli být moc zlí

Co je podle vás nejdůležitější při řízení lidí?

Zásadní je pravdomluvnost. Musíte přesně vědět, co se v týmu děje. Druhou vlastností je loajalita. To jsou dva základní parametry, s nimiž se dá řídit jakýkoliv tým.

Hodně cestujete. Hledáte v zahraničí inspiraci pro řízení byznysu a využívání nových technologií?

Vzhledem k tomu, že zastupujeme bezmála 40 značek, mám možnost navštěvovat spoustu našich dodavatelů od Japonska až po USA. Seznámila jsem se s jejich logistickými i softwarovými procesy a musím říci, že jsem byla i trochu překvapená, že nejsme nijak pozadu. Z toho mám velkou radost. Ukazuje to, že Česká republika je v oboru softwarových technologií daleko. Z mého pohledu jsou však nejdále Švédové, kteří nepřemýšlejí pouze o digitalizaci, ale také o sustainability, resp. udržitelnosti procesů.

Máte recept na to, jak si ušetřit čas na rodinu i při plném pracovním vytížení?

Takový recept neexistuje. Vždycky musíte něco škrtnout a v něčem přidat, někde zase ubrat.

Umíte si představit řízení firmy bez informačního systému? Co na něm nejvíce oceňujete?

Profimed se zhruba před patnácti lety začal výrazně rozvíjet, a proto potřeboval robustnější systém, který by ukazoval veškerá data, která potřebujeme sledovat. Dnes si nedokážu představit, že bychom řídili Profimed bez toho, abychom věděli, co se v každém okamžiku a na každém dokladu ve firmě děje, co se děje v logistických procesech, zásobách, účetnictví apod. V ABRA Gen máme vše propojené.

Proč jste si vybrali ABRA Gen?

Velmi důležitým faktorem je pro nás flexibilita ABRA Gen. Neustále potřebujeme něco přizpůsobovat. Velkou výhodou je, že se domluvíme s konzultanty a oni nám nastaví systém, jak potřebujeme.

Kde vidíte největší prostor pro automatizaci firemních procesů?

Jedním z důvodů, proč firmy zavádějí automatizaci, je snižování nákladů a určitá úspora lidských zdrojů. Lidé pak mohou zastávat kvalifikovanější práci. Pro nás je velmi důležitá automatizace distribučních procesů a skladových zásob. Začíná to od WMS systému. Na ABRA Gen jsme napojili systém DCIx, což bylo velmi úspěšné a díky tomu se nám povedlo velmi zrychlit naše procesy. Důležitá je také elektronická komunikace s našimi obchodními partnery prostřednictvím EDI.

Expedice Profimed
Sklad Profimed

Jakým způsobem optimalizujete skladové zásoby?

Jednoznačně pro nás bylo nejpřínosnější, že jsme ABRA Gen napojily na Inventoro. To je software, který používáme k predikování pojistných zásob a nových objednávek. Inventoro využívá komplikovaný statisticko-matematický model, který z informací o našich prodejích vypočítává budoucí prodeje v závislosti na sezónnosti, nabídce atd.

S jakými manažerskými reporty pracujete?

Reportů využíváme opravdu hodně. K řízení firmy potřebujeme denní, týdenní i měsíční reporty. Nejvíce samozřejmě sledujeme tržby, sklady, a co je nejdůležitější, marže. V tomto směru je ABRA Gen skvělým pomocníkem, protože můžeme sledovat marže napříč různými obchodními kanály, máme pod kontrolou vývoj nákupních i prodejních cen a dokážeme analyzovat vše, co potřebujeme. Reporty také využíváme pro finanční kontrolu a konzistenci dat.

Je nějaká další oblast v ABRA Gen, která vám ulehčuje procesy ve firmě?

Velmi praktická je možnost x-vazeb a souvislostí mezi doklady. Můžeme sledovat propojení mezi středisky a při schvalování se kdykoliv rychle podívat přímo na objednávku, fakturu nebo příjemku, která se k danému dokladu vztahuje. ABRA Gen dokáže sledovat obchodní případy, jednotlivé projekty a každý produkt v celém oběhu firmou. Díky tomu máme vždy aktuální informace, které si dokážeme nařezat do kontingenčních tabulek a zjišťovat, co se děje.

Jak řešíte napojení e-shopu na informační systém? Jak celý proces automatizujete?

Profimed má vlastní e-shopové řešení, které jsme asi před osmi lety napojili na ABRA Gen. Díky tomu můžeme zobrazovat, jaký máme stav skladových zásob na jednotlivých pobočkách. Objednávky automaticky propadají do systému a vystavují se faktury, jsme schopni informovat zákazníky o průběhu objednávky a zároveň můžeme velmi dobře pracovat se CRM systémem a vyhodnocovat data o našich zákaznících. Důležité je, že ABRA Gen řídí e-shop ve všech čtyřech zemích, kde můžeme flexibilně měnit ceny.

Co plánujete v nejbližší budoucnosti? Kam se chcete posunout?

Pro naši budoucnost je zásadní sledování trendů v digitalizaci. Budeme se snažit zavádět veškeré inovace a být stále krok před konkurencí.

Děkujeme za rozhovor.

ERP ABRA Gen může pomáhat i vám. Kontaktujte nás.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ