Legislativa

Legislativní novinky v ABRA Flexi pro rok 2024

24. 11. 2023

Zákony se mění a to pro nás v ABRA Flexi znamená, že vývojáři mají hodně práce. Na čem všem pracujeme, aby zákazníci od 1. ledna 2024 měli po přihlášení do systému všechno správně?

Pokud vás zajímají aktuální legislativní novinky pro systémy ABRA Gen/FLORES, podívejte se do naší sekce legislativních aktualit.

Největší změny se týkají mezd. Ta průměrná se zvýšila na 43 967 Kč a došlo také ke změně hranice pro druhou sazbu daně z příjmů fyzických osob. Živnostníci, jejichž příjmy překročí už 36násobek průměrné mzdy (loni to byl 48násobek), zdaní toto „převýšení“ 23 procenty. A nová je také výše redukčních hranic pro výpočet dávek nemocenského pojištění.

Dále zaktualizujeme PDF formuláře pro finanční úřad a připravujeme novou verzi XML Oznámení o nástupu/skončení zaměstnání. Také se musíme postarat o nemilou novinku, která se promítne ve výši čisté mzdy - zaměstnanci se od příštího roku podílejí na nemocenském pojištění (0,6 procenta z hrubé mzdy). Další změny - sjednocení daňového režimu stravenek a závodního stravování na pracovišti, zrušení školkovného a slevy na studenta, zavedení hranice pro nepeněžní benefity a zavedení DIP (Dlouhodobý investiční produkt) jako alternativy k penzijnímu a životnímu pojištění.

V rámci konsolidačního balíčku (kam částečně patří i věci zmíněné nahoře) došlo ke změně sazby DPH (od 2024 budou platit základní 21 procent a snížená 12 procent), druhá snížená sazba se tedy ruší. To znamená, že zboží a služby dříve podléhající sazbě 10 procent (potraviny, teplo, vodné a stočné...) budou nově spadat pod vyšší sazbu, pozitivní ale je, že knížky od roku 2024 podléhají nulové sazbě DPH. A do výjimky mimořádných odpisů se dostala bezemisní auta - uplaťnovat se můžou až do konce roku 2028.

Chcete se k tématu na cokoliv zeptat? Pište na [email protected].

Foto: Andreas Rasmussen / Unsplash