Aktuality

Růžový slon: na skokový nárůst objednávek jsme byli připraveni

24. 6. 2021
Informační systém pro e-shop

E-shop Růžový slon má za sebou skvělý rok. Ani pandemie nezabrzdila jeho růst. Právě naopak. Podle jeho majitele a zakladatele Adama Durčáka se ve firmě chopili příležitosti ve správný čas a s podporou masivní marketingové kampaně dokázali zdvojnásobit počty objednávek: „Nezalekli jsme se, naopak jsme aktivity v marketingu ještě zintenzivnili.“ Jaké další konkrétní kroky podnikl a jak mu informační systém pomohl zvládnout skokový nárůst objednávek? Přečtěte si v našem rozhovoru.

Adam Durčák, majitel e-shopu RůžovySlon.cz
Adam Durčák, majitel e-shopu RůžovýSlon.cz

Adam Durčák začínal s internetovou kavárnou a prodejem volně šiřitelných her a softwaru. Nejúspěšnější byla kategorie erotických her, které se prodávaly také v tištěných magazínech, online a na erotických veletrzích. Kontakt s několika dodavateli postupně vedl k rozhodnutí ukončit předchozí podnikání a naplno se věnovat prodejně a o několik let později i e-shopu s erotickými pomůckami. „Od začátku jsem věděl, že chci unikátní, snadno představitelný název, který se dá ztvárnit. Doména ruzovyslon.cz byla volná, takže nebylo, co řešit,“ vysvětluje Durčák.

Od té doby se značka v oblasti e-commerce etablovala a začala intenzivně růst. V jaké situaci vás zastihla pandemie?

Přibližně rok před vypuknutím pandemie jsme spouštěli nový e-shop napojený na nově implementovaný systém ABRA Gen. Naším cílem bylo postavit pevné systémové základy pro rychlejší a dlouhodobý růst. Pak do toho nastoupila pandemie a růst se nám najednou skokově zvýšil. Naštěstí jsme právě díky novým IT technologiím měli řešení, které bylo připraveno na několikanásobný nárůst objednávek. Zvládli jsme to bez větších problémů.

Zaznamenali jste změnu ve skladbě zákazníků, kteří navštěvují váš e-shop?

Období pandemie pomohlo oslovit nové segmenty lidí a počet nových zákazníků nám rostl výrazněji než dříve. Bylo to dáno i tím, že byly zavřené kamenné prodejny a společnost začala fungovat jinak. Přišlo k nám hodně zákazníků, kteří nakoupili erotické pomůcky vůbec poprvé nebo před tím nakupovali pouze v kamenných sexshopech a poprvé nakoupili tento druh zboží na e-shopu. Dokázali jsme oslovit také starší skupinu zákazníků tím, že jsme o tématu více komunikovali v médiích i vlastních vzdělávacích kanálech.

Jak se pandemie dotkla vaší firmy? Jak vnímáte změnu?

Na začátku to pro nás byl samozřejmě šok, nikdo nevěděl, co bude. První týdny se to odrazilo i v propadu objednávek. V té době jsme ale připravovali marketingovou kampaň v on-line kanálech i off-line kanálech včetně televize a novou situaci jsme využili jako příležitost. Nezalekli jsme se. Naopak jsme aktivity v marketingu ještě víc rozšířili a prodloužili.

Na co jste se v kampani soustředili?

Vsadili jsme na to, že lidé jsou doma a erotické hračky v takové době dávají smysl. Poptávka po nich přirozeně stoupala. Přesně to se nám potvrdilo. Proto jsme ještě zvýšili komunikaci v médiích, využili jsme sociální sítě a celý online prostor i televizi. Aktivně jsme ukazovali různé tipy a nápady a snažili se lidi provázet novou situací a vůbec celým světem erotických pomůcek.

Vnímáte to jako krok správným směrem?

Ano, hodnotíme to pozitivně. Byl to jeden z faktorů, proč se nám podařilo rychleji růst.

Co bylo těmi dalšími faktory?

Obecně vyšší poptávka po erotickém zboží. Z hlediska naší firmy nám pomohl moderní e-shop postavený na řešení Shopsys s přímým napojením přes API na informační systém ABRA Gen, který je pro nás klíčovým nástrojem pro řešení interních procesů, účetnictví, skladového hospodářství, příjmu zboží, vychystávání objednávek atd. Vše máme v jednom systému, lépe se nám pracuje s daty, komunikujeme s jedním dodavatelem. Dokážeme vše lépe sledovat a vyhodnocovat.

Mluvíte o lepší práci s daty. Pomohly vám informace z ERP pro efektivnější marketing a komunikaci se zákazníky?

S novým systémem máme mnohem lepší přehled o všech informacích ve firmě, ke kterým se snadno dostanou i naši obchodníci. Předtím to bylo složité. Nový systém nám tedy v tomto směru hodně pomohl. Dokážeme lépe vyhodnocovat prodejnost a marže produktů a přizpůsobit tomu případně i marketingovou komunikaci.

Jak data vyhodnocujete?

Na základní informace, jako jsou marže, obrátkovost, růst prodejů, pohyb ve skladu apod. využíváme nástroj ABRA BI, který nám rychle zobrazí požadované informace online přímo ze systému. ABRA Gen má zásadní vliv na čistotu dat.

Adam Durčák, RůžovýSlon.cz

Bylo pro vás od začátku důležité zajistit kvalitní fungování interních procesů na backendu?

Naše firma se neustále rozvíjí a s tím přibývají nové specifické požadavky na funkčnost. V určité chvíli jsme stáli na rozcestí, kdy jsme chtěli expandovat na nové trhy. V předchozím účetním softwaru jsme sice vystavovali všechny doklady, ale vázla komunikace s ostatními systémy, často bylo nutné upravovat některé doklady na více místech. Chtěli jsme se zbavit roztříštěné evidence a mít vše v jednom ERP sytému.

Je vůbec možné řídit velký e-shop bez kvalitního informačního systému?

Spíše ne. Minulý rok nám ukázal, že přechod na komplexní ERP nástroj byl krok správným směrem. Dynamicky rosteme a bez robustního ERP systému bychom nárůst objednávek těžko zvládali. Důležitá je také stabilita systému, škálovatelnost a zastupitelnost v řešení požadavků.

Co bylo pro vás důležité při výběru platformy ERP?

Věděli jsme přesně jaké funkce potřebujeme, jak chceme řešit workflow interních procesů a potřebovali jsme to zajistit all-in-one systémem od jednoho dodavatele. Potřebovali jsme spolehlivé řešení, které nám otevře dveře pro expanzi na zahraniční trhy.

Proč padla volba právě na ABRA Gen?

ABRA byla zajímavá svým přístupem ve výběrovém řízení, ve kterém nám dokázala oproti konkurentům nasimulovat část procesních věcí. Olomoucký tým nám věnoval spoustu času a my jsme si dokázali představit, jak bude systém ve firmě fungovat. Velká část se řeší přímo v ABRA Gen a zbytek olomoucká pobočka dovyvinula formou webové aplikace propojené přes API.

Webovou aplikaci jste si nechali vyvinout pro efektivní řízení logistiky. To je neobvyklé řešení. V čem vidíte výhody a jak s aplikací pracujete?

Aplikaci máme nasazenou v mobilních čtečkách ve skladu. Slouží také jako kompletní prostředí v expedici, kde ve webovém prohlížeči přehledně ukazuje informace o počtu zásob, frontu objednávek a jejich stav. Pracovníci odbavují objednávky jednoduše a bezchybně přímo v aplikaci a veškerá evidence a návazné procesní kroky se automaticky odehrávají na pozadí v ABRA Gen. Není pro nás problém rychle zapracovat nové pracovníky nebo brigádníky.

Co plánujete do budoucnosti? Jak vám pomůže software ABRA?

Plánujeme zvětšování skladových prostor a vyšší míru profesionalizace skladu třeba i využitím specializovaných WMS systémů. Rozšiřujeme sortiment a expandujeme do zahraničí. Soustředíme se také na prodej vlastní značky produktů. V tomto ohledu pracujeme na automatizaci nákupního procesu, abychom mohli lépe měřit vstupní náklady při kompletaci produktů. Přibydou i kamenné prodejny. Komplexita narůstá. Díky ABRA Gen ty možnosti máme.

Děkujeme za rozhovor.

Potřebujete i ve své firmě stabilní platformu pro e-commerce? Kontaktujte nás, společně najdeme řešení.

Mám zájem o předvedení Růžový slon: na skokový nárůst objednávek jsme byli připraveni CZ