Aktuality

Firemní strategie pomáhá v krizovém období držet kurz

8. 12. 2020
Firemní strategie pomáhá v krizi držet kurz

Dopad koronavirové krize na některá odvětví trhu je drtivý. Zejména firmy z maloobchodu, cestovního ruchu či pohostinství musely rychle reagovat škrty v rozpočtech či změnou svých aktivit směrem do online prostředí. Ne vždycky je však nutné obrátit firemní cíle naruby.

Pokud máte dobře nastavenou firemní strategii a dlouhodobé cíle, znáte svoje zákazníky a rozvíjíte unikátnost svého byznysu, držte se nastaveného kurzu. Autoři článku You Don’t Have to Pivot in a Crisis blíže prozkoumali zkušenosti několika úspěšných světových startupů z nejvíce postižených odvětví, kterým pomohlo krizi překonat právě rozhodnutí držet se nastavené strategie a do obchodního modelu či pracovního týmu zasahovat jen minimálně. Z těchto zkušeností vyplynuly zajímavé tipy, jak řídit firmu v krizové situaci na trhu.

Podívejte se na 6 tipů, které váš byznys udrží v krizi na hladině:

 1. Okamžitě zpomalte
  Nesnažte za každou cenu udržet nastavené tempo růstu z dřívějšího období. V krizi často nemáte dostatek informací k rozhodování. Zpomalte a nenechte se strhnout k ukvapeným rozhodnutím. Soustřeďte se na dlouhodobou vizi.
 2. Zrevidujte hlavní cíle
  Využijte zpomalení tempa k tomu, že se znovu podíváte na základní vize a cíle ve své strategii. Je váš pohled na budoucí trh stále platný? Nezměnily se významně potřeby zákazníků? Pokud je vaše strategie v pořádku, snažte se udržet své zaměstnance, a tím i své prodejní, servisní a dodávací kapacity. Připravte se také na návrat poptávky, který třeba díky optimalizaci práce ve skladu zvládnete s menším počtem lidí.
 3. Zbavte se tuku, posilujte svaly
  Při zpomalování se nejspíše nevyhnete ořezávání finančních nákladů na provoz firmy. Možná je čas zrevidovat nájemní či dodavatelské smlouvy a zbavit se všeho, co pro chod firmy nepotřebujete. Nikdy ale neřízněte hluboko do svalů. Pokuste se snížit mzdové náklady jen minimálně, soustřeďte se více na řízení výkonu, spíše než na propouštění. Tím zachováte flexibilitu společnosti. Fungujte online, přepněte informační systém do cloudu.
 4. Sledujte firemní data v souvislostech
  Sledujte, jak spolu klíčová firemní data souvisí. Hledejte příčiny a následky. Zkoumejte data nejen v dlouhodobém časovém horizontu, ale také v krátkých časových úsecích. S větší pravděpodobností se vám podaří zachytit explozi poptávky, kterou vyvolala právě krizová situace. Všechna firemní data máte na očích v BI online přehledech. Důležitost dat potvrzuje i zakladatel Lékárna.cz Vladimír Finsterle.
 5. Optimalizujte interní procesy
  Otestuje slabiny uvnitř firmy a odhalte kritická místa. Vnější vlivy mohou mít dopad na fungování firmy a vy o nich potřebujete vědět dříve, než nastanou. Společnosti, které si například nanečisto vyzkoušely práci z domova a virtuální spojení svých zaměstnanců, se vyhnuly tomu, aby je celostátní karanténa paralyzovala. Zajistěte managementu firmy nástroje pro dokonalý přehled o všech probíhajících procesech, zakázkách a pracovních úkolech zaměstnanců. A pokud ještě nemáte výkonný informační systém, ABRA Gen ve verzi Ready2go dokážeme ve vaší firmě zprovoznit do 30 dnů. Menší firmy ocení možnost pracovat s chytrým cloudovým softwarem ABRA Flexi.
 6. Když už se musíte otočit, udělejte to výbušně
  Když nová data a vaše podložené odhady ukáží nezvratně sestupný trend, jednejte pak bleskově s bezkonkurenční rozhodností a odhodláním. Pokud jste to ještě neudělali, vrhněte se třeba do online podnikání a vybudujte e-commerce na pevných základech.

Potřebujete poradit, jak vám chytrý software může pomoci překonat krizi? Kontaktujte nás, společně najdeme řešení.

Mám zájem o předvedení [post_title] CZ