Aktuality

Jak na růst e-shopu? Zajistěte pro něj kvalitní platformu

13. 11. 2021
ABRA Gen jako ideální platforma pro e-shop

Dlouhá období lockdownů v posledních měsících donutila většinu firem převést alespoň část svých obchodních aktivit do online prostředí internetu. Nenadálá situace často vedla k tomu, že firmy narychlo nasadily snadno dostupný e-shop, který jim umožnil vcelku rychle a bezbolestně odstartovat prodej zboží na internetu a oslovit novou skupinu zákazníků.

Bohužel e-shop vybudovaný bez promyšlené vazby na ostatní firemní procesy se dříve nebo později ukáže jako brzda dlouhodobého růstu. Objednávky se sice jen hrnou, ale jejich vyřízení vázne. Zaměstnanci dělají spoustu věcí ručně, nestíhají odbavovat zboží, narůstá chybovost. Jak z toho ven? Řešením je kvalitní integrace na informační systém.

U firem, které už nějakou dobu podnikají v online prostředí, se obvykle setkáváme se třemi úrovněmi integrace jejich e-shopu na účetní nebo informační systém:

1. Nejnižší stupeň integrace (poloautomatický režim)

Tento stav je příznačný pro menší firmy, které si rychle pořídili e-shop nebo jej řeší inhouse a potřebují zajistit vedení účetnictví. V takovém případě se veškeré objednávky a faktury vytváří a evidují přímo na e-shopu. Do účetnictví se často faktury přenášejí ručně nebo pravidelnou dávkou pomocí exportů, třeba jen jednou za měsíc. Sklad je také veden pouze v e-shopu a někde mimo systém v tabulkách se řeší příjemky a je nutné stav skladu navyšovat ručně nebo pomocí zjednodušeného exportu, který jednou denně natáhne data na e-shop, aby se srovnaly stavy skladů vůči účetnictví a e-shopu. Jak vidno, tento stupeň není optimální a postrádá prostor pro jakýkoliv větší rozvoj firmy.

2. Střední stupeň integrace (automatický režim)

Ačkoliv je e-shop stále využíván jako datová základna, typicky jsou v něm uloženy informace o produktech, cenách a dále pro objednávky a faktury. Skladové hospodářství a další interní procesy jako například expedici obstarává informační systém. Data se synchronizují automaticky v pravidelných intervalech a je zajištěna jejich integrita. Do ERP se natahují např. údaje z banky a obráceně do e-shopu se dostává údaj o tom, že je faktura uhrazená. Protože je expediční proces plně pod kontrolou v ERP, je možné firmu rychle rozšířit o další sklady nebo kamenné prodejny.

3. Nejvyšší stupeň integrace (online režim)

Online režim je nezbytný pro firmy, které to s e-commerce myslí opravdu vážně a odbavují stovky či tisíce objednávek denně. Na této úrovni firma pochopila, že ERP je hybatelem, jak se všechna data dostávají na e-shop, ne obráceně. Všechna data jsou tedy uložena v ERP a e-shop má díky online propojení přes API funkci výstavní skříně (zobrazování produktů, marketing, design) a přijmu objednávek. Objednávky, fakturaci, správu produktů, cenotvorbu, zákazníky, sklad, expedici, reklamace – vše řeší ERP. Veškerá data pro účetnictví jsou kdykoliv k dispozici online. Fakturu generuje ERP na základě informace, že objednávka byla zaplacena a zákazníkovi doručeno zboží (ve chvíli, kdy potvrdil, že jej převzal). Zkrátka, obchodní procesy lze do vysoké míry automatizovat.

Cesta k modernímu e-shopu

Právě posun firmy až k nejvyššímu stupni integrace nabízíme v případě využití informačního systému ABRA Gen. Jeho výhodou je schopnost adaptovat se na téměř jakékoliv zákaznické řešení. Jednoznačně nejefektivnějšími způsoby, jak dosáhnout online integrace, jsou:

  • napojení jakéhokoliv řešení přes rozhraní API – nezáleží na tom, zda se jedná o vaše vlastní unikátní řešení nebo o zakázkového řešení e-shopu od dodavatelů jako jsou Shopsys, oXy Online, NetDirect nebo Pecka Design, důležitá je podpora a schopnost integrace přes API. Propojení vždy vyžaduje práci navíc, tudíž stojí čas konzultanta/integrátora (ať už na straně dodavatele e-shopu nebo ERP systému).
  • integrovaný modul ABRA e-shop, kde je online integrace již přímo garantována a nemusíte ji nijak dodatečně řešit. Naši konzultanti vám pomohou s nastavením v ABRA Gen a připraví pro vás zakázkové úpravy e-shopu na míru vašemu podnikání.

V našem ABRA E-commerce centru vám pomůžeme odhalit všechny nedostatky a navrhneme fungující řešení. Opřete se o naše desetileté zkušenosti s tvorbou více než 150 e-shopů. Neváhejte se na nás obrátit.

Chcete i ve své firmě provozovat fungující e-shop? Kontaktujte nás, společně najdeme řešení.

Mám zájem o předvedení Jak na růst e-shopu? Zajistěte pro něj kvalitní platformu CZ