Aktuality

„Když vytvoříme skutečně užitečný nástroj, dává to naší práci smysl,“ říká šéf vývoje zakázkových aplikací ABRA Software.

15. 6. 2018

Oddělení Custom Apps tvoří v ABRA Software zakázková řešení na míru. S použitím nejnovějších technologií dokáže zákazníkům zjednodušit či automatizovat opakované úkony i lidskou práci v mnoha firemních procesech. Podle specifických požadavků firmy vytváří mobilní aplikace, webové systémy i rozšíření informačního systému ABRA Gen. Šéf oddělení Custom Apps Lukáš Kadlec si s námi popovídal o tom, čím jeho oddělení právě žije a co vše je možné v podnikání vyřešit díky chytrým aplikacím.

Tvoje divize je nazvaná Custom Apps. Co si pod tímto pojmem můžeme představit?

Zákazníci ABRA Software potřebují řešit různorodé procesy, a proto existuje tým Custom Apps, dříve Software Solutions – abychom v ABRA Software mohli každému zákazníkovi vyjít vstříc a dodat mu přesně to, co pro své podnikání potřebuje. Česky bychom se mohli jmenovat třeba Oddělení zakázkového vývoje nebo zakázkových aplikací. Žádný informační systém není tak univerzální, aby poskytl kompletní řešení pro jakýkoliv typ podnikání, a proto je tu možnost zakázkového řešení.

Jak tvoje oddělení vypadá a na čem hlavně pracuje?

Jsme tým vývojářů, kteří mají zkušenosti s prací na mnoha zejména webových aplikacích a systémech. Hlavní obsah naší práce ještě donedávna tvořila především práce na standalone systémech a webových prezentacích.

S příchodem ABRA WebAPI, které rozšířilo možnosti komunikace systému ABRA Gen s okolím, jsme začali stále častěji tvořit různě velké aplikace pracující s daty v ABRA Gen nebo ABRA Flexibee. Jsme tak schopni dále rozšířit možnosti obou systémů podle potřeb jednotlivých klientů.

Kromě toho nadále tvoříme webové prezentace a systémy, které s žádným dalším systémem nekomunikují, případně jsou postaveny nad systémy třetích stran. Zkušenosti s nejrůznějšími systémy a komunikačními protokoly se dají kdykoli aplikovat na nový projekt. Intenzivně se věnujeme také realizaci zakázkových mobilních aplikací.

Jaké zajímavé produkty u vás vznikají a pro jaké zákazníky? Poděl se prosím s námi o nejzajímavější jména.

Pro společnost EYELEVEL pracujeme na tvorbě B2B portálů pro komunikaci s jejich klienty. Díky této spolupráci připravujeme nástroje, které využívají různé nadnárodní společnosti. Společnost BDP-Wakestone má na systému od nás kompletně postavený svůj logistický business. Pro společnost obchodující s deriváty ropy jsme vytvořili a dále rozšiřujeme systém, který aktuálně pokrývá takřka veškeré jejich potřeby, a nadále pokračujeme v úpravách směrem k optimalizaci jejich obchodů. Hrdě se také můžeme přihlásit ke spolupráci s Dobrým andělem, kterému jsme vytvořili celý systém přerozdělování financí od dárců, o který stále pečujeme.

Pracujete také tzv. in-house? Vytvořili jste něco přímo pro ABRA Software?

Samozřejmě, byli bychom neradi, aby v našem případě chodila příslovečná kovářova kobyla bosa :-) Nedávno jsme podle požadavků našich konzultantů vytvořili nástroj Webové schvalování, který funguje nad systémem ABRA Gen a zákazníkům umožňuje například jednoduchou editaci nebo schvalování dokladů online odkudkoliv s přístupem na internet.

Co byl pro vás v minulosti nejtvrdší oříšek?

Největších oříškem pro nás zpravidla bývá minulost samotná. Technologie se neustále vyvíjejí a jakýkoliv systém vytvořený na míru je třeba udržovat ve formě a aktuální. Mnoho zákazníků však ponechává systémy či aplikace delší dobu bez povšimnutí, až jsou pak najednou zastaralé a jejich přizpůsobení aktuálním potřebám firmy je časově, technicky i finančně výrazně náročnější.
Ideální proto je, když je aplikace aktivně používána a postupně rozšiřována. Při jednotlivých úpravách se pak vždy něco vyladí, aktualizuje a obnoví, čímž se celý systém udržuje stále živý a do budoucna udržitelný.

Jaký projekt vás naopak v poslední době bavil více než obvykle? S čím jste si takříkajíc „vyhráli“?

Nejvíce nás baví projekty, které pomáhají automatizovat zbytečnou manuální práci nebo zjednodušovat procesy ve firmě, často až překvapivě efektivně. Užíváme si ale i projekty mimo zadání zákazníků, oborové experimenty. Před časem jsme například pro Testbed národního centra pro Průmysl 4.0 vytvořili online konfigurátor auta. Zatím tento nástroj nebyl využit v komerčním prostředí, ale při jeho tvorbě jsme získali nové a velmi hodnotné zkušenosti, takže nyní jsme schopni připravit konfigurátor na jakýkoli produkt i pro naše zákazníky. Podle ohlasu, kterého se konfigurátor dočkal při svém představení, soudím, že je jen otázkou času, kdy budeme podobnou aplikaci zpracovávat pro některého z našich zákazníků.

Nejčerstvější projekt, který stojí za zmínku, byl produkt reagující na požadavky GDPR – nástroj pro Sběr souhlasů se zpracováním osobních údajů. Ručně by taková agenda představovala opravdu obrovské množství administrativy a vysoké riziko chybovosti, a tak jsme vytvořili nástroj, který proces získání souhlasů od zákazníků maximálně automatizuje. Když vidíme, jako v tomto případě, že jsme vytvořili skutečně užitečný nástroj, dává to našemu projektu smysl. Pak si ho opravdu užíváme a vyhrajeme si s ním i nad rámec povinnosti či zadání.

Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu zajímavých projektů a spokojených zákazníků.

Chcete se Lukáše a jeho týmu zeptat, jak mohou pomoci vaší firmě? Napište jim.