EKOPANELY

MATERIÁL PRO EKOLOGICKÉ STAVBY

Jan Bareš ml., jednatel společnosti Ekopanely CZJan Bareš ml., jednatel společnosti

JEDINEČNÝ PRODUKT
Rodinná firma EKOPANELY CZ je jediným výrobcem konstrukčních panelů ze slámy v Evropě. Byla založena v roce 1999 a zabývá se třemi hlavními oblastmi:

  • výrobou a prodejem Ekopanelů,
  • dodávkami staveb,
  • prodejem technologií pro výrobu Ekopanelů.

Firma ročně produkuje 105 000 m2 panelů. Ve své historii už dodala stavební desky pro více než 400 domů.

Většinu výrobků vyváží do zemí Evropské unie, její odběratelé jsou však rozesety po celém světě, například na Filipínách, Ukrajině nebo na Haiti.

ABRA NÁM URYCHLILA PRÁCI. UMÍME LÉPE VYHLEDÁVAT DATA O PRODEJI, MÁME PŘEHLED O TRŽBÁCH A HISTORII NÁKUPŮ JEDNOTLIVÝCH ZÁKAZNÍKŮ.

Jan Bareš ml., jednatel společnosti

EKOLOGICKÝ MATERIÁL
Společnost proto vyhlásila výběrové řízení na nový informační systém, který měl být především postaven na moderních technologiích. Základní podmínkou výběru byla integrace všech stávajících evidencí, know-how a dat firmy do jedné databáze.

Ekopanely tvoří moderní stavební systém pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Nejčastěji se používají k oplášťování staveb, stavbu příček a podhledů. Hlavními výhodami Ekopanelů jsou rychlost a jednoduchost výstavby, energetická nenáročnost, izolační vlastnosti, rezistence vůči ohni a schopnost akumulace tepla,“ popisuje stavební systém Jan Bareš, jednatel společnosti EKOPANELY CZ.

Sláma společnosti Ekopanely CZ

TREFA DO ČERNÉHO
Panely jsou také dodávány do Holandska a Belgie pro výrobu lukostřeleckých terčů, resp. terčovnic. Na tomto poli EKOPANELY CZ bojují vyšší životností svých výrobků, čtvrtinovou cenou a požární odolností.

PRŮKOPNICKÁ VÝROBA
V roce 1999 začínala firma s deseti zaměstnanci. Musela si sama navrhnout a vyrobit výrobní stroje, musela sehnat první odvážné zákazníky, vybudovat referenční stavby, zajistit certifikáty výrobků. „Začínali jsme s postupnou investicí do vývoje strojů. Vývoj stál otce a úzký tým vývojářů hodně prostředků a především sil. Převzali jsme základní myšlenku z Anglie, systém jsme však celý obrodili a posunuli ho o hodně dál. V prvním roce jsme vyrobili asi 5 000 m2 Ekopanelů,“ vzpomíná na konec devadesátých let Jan Bareš.

S ABROU VIDÍM CELOU ZAKÁZKU OD NABÍDKY, PŘES OBJEDNÁVKU, AŽ PO DODACÍ LIST. STAČÍ TŘIKRÁT KLIKNOUT.

Jan Bareš ml., jednatel společnosti

SOFTWARE
„Dříve naše IT zázemí tvořily především programy, jako jsou MS Excel. Nezaměstnáváme IT specialistu, a tak to pro nás byla přirozená cesta. Později jsme již používali účetní systém,“ popisuje využívaný software Jan Bareš.

Firma však dlouhou dobu bojovala se špatně vyřešenou mzdovou částí účetního systému. Nakonec se rozhodla pro přechod na moderní informační systém, který by zastřešil všechny ekonomické agendy společnosti.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ. EKOPANELY CZ vypsaly výběrové řízení na nový informační systém. Požadavky byly definovány a ve výběrovém řízení byli osloveni tři výrobci systémů. Výběrové řízení vyhrál ERP systém ABRA. Nabídl zastřešení všech požadovaných oblastí a výhodnou cenu. 

„Ve výběru rozhodly, kromě ceny, především reference. Měli jsme možnost navštívit pár firem v okolí a to nás přesvědčilo, že ABRA je dodavatel pro firmy naší velikosti a našeho typu,“ vzpomíná Jan Bareš.

Jan Bareš ukazuje Ekopanely CZ​ Základem výroby Ekopanelů je česká sláma
Nákladní vůz naložený Ekopanely CZ

ABRU implementovala partnerská organizace výrobce informačního systému, společnost Toware, která dlouhodobě působí v pardubickém regionu. Při implementaci musela zohlednit specifika obchodních procesů. Proto byly v rámci implementace například upravovány funkce pro výpočet cen a množstevních slev.

VYUŽITÍ ABRY
V ABŘE pracují aktivně pouze čtyři pracovníci. Využívají ekonomické, skladové a prodejní funkce systému. I tak je ve firmě znát významné zrychlení mnoha pracovních úkonů. Jan Bareš si z manažerského pohledu pochvaluje především široké možnosti reportingu: „Co jsem dřív musel tahat z excelovských tabulek, mám okamžitě. Vidím celou zakázku od nabídky, přes objednávku, až po dodací list - vše na tři prokliky.“

První desky ze slámy byly lisovány ve Velké Británii po roce 1945. Firma EKOPANELY CZ získala know how této výroby a následně vyvinula vlastní technologii. V roce 1999 začala vyrábět stavební desky pod značkou Ekopanely v Jedousově u Přelouče. V roce 2008 získal Ekopanel Zlatou Cenu České stavební akademie za ekologický stavební výrobek vhodný pro výstavbu nízkoenergetických i pasivních dřevostaveb.

Společnost YVES ROCHER používá informační systém ABRA
Společnost PETROF používá informační systém ABRA
Společnost LAKTOS používá informační systém ABRA